Amerykanie przegrali wojnę o ropę

Jak można przeczytać choćby tutaj albo tutaj, rząd Stanów Zjednoczonych wydał na trwającą wojnę w Iraku już ponad 500 miliardów dolarów. Niektórzy ekonomiści uważają, że ogólne koszty tej wojny (w tym np. opieki medycznej nad weteranami wojennymi) będą w rzeczywistości dużo wyższe i wyniosą około 3 bilionów dolarów.
Wróble ćwierkają, że w tej całej wojnie chodzi o ropę. Jeśli tak, to naród amerykański zrobił na tym kiepski interes. Jak wynika z obecnych danych, w Iraku wydobywa się obecnie 2,37 mln baryłek ropy dziennie. Przy aktualnej cenie 107 dolarów za baryłkę daje to około 92,5 miliarda dolarów rocznie. Czyli przez pięć lat, od początku wojny, gdyby liczyć po obecnych cenach, dałoby to 462,5 miliarda dolarów. Gdyby więc nawet cały zysk z produkcji irackiej ropy był zabierany przez rząd USA, i tak nie pokryłby wydatków na tę wojnę…
A przecież tak nie jest. Nie mówiąc o tym, że wydobycie ropy w Iraku w poprzednich latach było jednak mniejsze, nie cała ropa była eksportowana, a jej cena w momencie wybuchu wojny była około trzy i pół raza niższa. Potem chwilowo spadła nawet do 22 dolarów za baryłkę (maj 2003 r.).
Z drugiej strony, w tych 3 bilionach dolarów ogólnych kosztów wojny wspomnianych powyżej są też zawarte koszty nadmiernego wzrostu cen ropy właśnie wskutek wojny w Iraku. Ekonomiści tacy, jak noblista Joseph Stiglitz czy Linda Bilmes z Uniwersytetu Harvarda oceniają, że jest to od 5 do 10 dolarów na baryłce. Przekłada się to na ogólny wzrost cen w gospodarce.
Naród amerykański stracił na tej wojnie. Stracił też statystyczny mieszkaniec kuli ziemskiej. Ale są tacy, co zyskali – właściciele i zarządcy firm które dzięki wojnie uczestniczyły lub będą uczestniczyć w wydobyciu i sprzedaży irackiej ropy. W taki właśnie sposób funkcjonuje tzw. kapitalizm – nie ma wolnego rynku, to państwo, stosując mechanizmy polityczne (w tym przypadku wojnę) subsydiuje nielicznych kosztem większości, bogatych kosztem biednych.

5 komentarzy do “Amerykanie przegrali wojnę o ropę”

 1. kmc Says:

  tak funkcjonuje tzw. kapitalizm – nie ma wolnego rynku

  Nie zapominajmy: żyjemy na Ziemi. Tu najwyższą prawem jest norma która mówi, że „płotkę zjada duży kiełbik, a dużego kiełbika zjada okoń, a okonia zjada szczupak, a szczupaka zjada człowiek, a człowieka zjadają drudzy ludzie, zjadają go bankructwa, choroby…”

 2. kmc Says:

  najwyższym prawem

 3. stirner_77 Says:

  No i?

 4. kmc Says:

  Kapitalizm działa zgodnie z tym prawem, wolny rynek niekoniecznie… może dlatego nie ma wolnego rynku.

 5. ufamci Says:

  no i co z tym zrobić Jacku ? co zrobić ?

  ps. był taki film Network – fragmenty :
  http://uk.youtube.com/watch?v=_AI8mC8XucY
  i http://uk.youtube.com/watch?v=QMBZDwf9dok

Dodaj odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.