Zaczynam się bać…

…życia w kraju, w którym opozycyjny dziennikarz trafia do aresztu wskutek donosu byłego oficera służb specjalnych PRL. Na mnie też jakiś czas temu doniesiono, do aresztu wprawdzie nie trafiłem, ale teoretycznie mogłem. Każdemu można postawić zarzut, każdego w majestacie prawa można pozbawić wolności bez udowodnienia mu winy.
Jakże daleko cofnęliśmy się od czasów neminem captivabimus nisi iure victum

5 komentarzy do “Zaczynam się bać…”

 1. DNA « harce Says:

  […] wsadza się ludzi do więzienia na bardzo długi czas vide Tomek Wilkoszewski, ostatnia notatka Sierpińskiego czy w końcu dla mnie znamienna nieudana próba uciszenia dziennikarza imc która nauczyła mnie co […]

 2. kmc Says:

  Neminem captivabimus dotyczyła w zasadzie szlachty, a ten dziennikarz nie należy do dzisiejszej szlachty, więc chyba się nie cofnęliśmy, chyba nihil novi…

 3. sierp Says:

  Prawo o miastach z 1791 r. rozszerzyło ten przywilej na część mieszczan:
  „1-mo Prawo kardynalne neminem captivabimus -nisi iure victum: na osoby w miastach osiadłe rozciągamy, wyjąwszy podstępnych bankrutów, kaucji dostatecznej za sobą u sądu nie stawiających i na gorącym uczynku złapanych”.
  (Przy okazji, projektodawcą Prawa o miastach był poseł Suchorzewski, ten sam, który groził samobójstwem, jeśli zostanie przyjęta konstytucja 3 maja).
  A dzisiaj ponoć wszyscy są równi wobec prawa i mają prawo wyborcze, tak jak kiedyś szlachta – no ale jak widać to kiepskie szlachectwo….

 4. kmc Says:

  Tylko na miasta królewskie, stąd napisałem, że w zasadzie.
  „kiepskie to szlachectwo”… ja bym powiedział, że żadne, nie prawa wyborcze decydują o jego posiadaniu.

 5. guntard Says:

  No cóż – Sumliński dał się wynająć do weryfikacji agentów to teraz ci źle zweryfikowani się mszczą. Gorzej, że są w stanie w swoje akty zemsty wciągnąć nie bandziorków z Pruszkowa ale państwowe oragny ścigania, sądownictwo itd. Poza tym wydaje się, że te wszystkie WSI, ABW,CBA i inne tego rodzaju służby robią per saldo więcej szkód niż robiłaby jakaś rodzima organizacja terrorystyczna. LIKWIDACJA zamiast WERYFIKACJI !!!

Dodaj odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.