Polaku, chodź piechotą

Jak donosi “Dziennik” i inne media, rząd planuje wprowadzenie nowego “podatku ekologicznego” od samochodów mającego zastąpić akcyzę – tym wyższego, im auto jest starsze. Na stronie Ministerstwa Finansów jeszcze tego projektu nie ma, ale z doniesień prasowych wynika, że miałoby to być około 500 zł rocznie za samochód w wieku do 9 lat i nawet 3000 zł rocznie za samochód ponad piętnastoletni. Poważnie rozważana jest możliwość objęcia tym podatkiem nie tylko aut nowo kupowanych, ale również i tych już używanych.
Taki podatek niechybnie wyeliminuje z obiegu sporą liczbę starych samochodów. Być może nawet około połowy – samochody w wieku powyżej 10 lat stanowiły i stanowią ponad 40% sprowadzanych z zagranicy. Może być to około 1-2 milionów aut. I nie należy sądzić, że ich właściciele kupią sobie nowsze z salonu – nie będzie ich na to stać nawet po zniesieniu akcyzy. Co najwyżej niektórych. Milion ludzi – i bliżej nieokreślona liczba tych, którzy dopiero zamierzali sobie kupić auto, zwykle młodych – zostanie skazanych na komunikację publiczną, rower i chodzenie pieszo.W obecnej sytuacji, gdy praca nie czeka za każdym rogiem, posiadanie samochodu jest często niezbędnym warunkiem do jej poszukiwania oraz wykonywania – gdy trzeba na przykład dojeżdżać kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów. Można się więc spodziewać, że wielu z tych ludzi straci pracę albo jej nie znajdzie. Powiększą grono bezrobotnych.
Dodatkowo pracę straci zapewne jakaś część właścicieli warsztatów samochodowych i mechaników. Albo przynajmniej mocno spadną ich dochody.
Zyskają jedynie – choć nieproporcjonalnie – koncerny samochodowe, które sprzedadzą trochę więcej nowych aut, w wyniku zniesienia akcyzy oraz dodatkowo niewielkiej grupie tych, którzy przyciśnięci do muru będą w stanie wysupłać ostatnie oszczędności albo wziąć kredyt na samochód nowy zamiast używanego. No i garstka bogatych, którzy i tak kupują nowe, drogie samochody.
Biorąc to wszystko pod uwagę, zgadzam się z tymi, którzy uważają, że należy powiedzieć “stop” temu pomysłowi. Poniżej linki do stron, gdzie można zaprotestować:
http://wmw24.pl/stop-auto-tax/listy/brak-zgody/
http://starszeauta.pl/

Jedna odpowiedź do “Polaku, chodź piechotą”

  1. stirner_77 Says:

    Trzeba się podpisać, choć socjalizmu nie zwalczysz petycjami.

    Kiedy czytam gdzieś, że PO to liberałowie, to mnie szlag trafia.