Wikipedia: polskie oddziały zamordowały cara

Przeglądając Wikipedię w poszukiwaniu informacji dotyczących historii Rosji, natrafiłem w artykule poświęconym Carstwu Rosyjskiemu na osobliwy fragment (tu jest screenshot):
„W 1610 polskie oddziały zajęły Moskwę i zamordowały cara”.
Prawda jest oczywiście inna – car (z polskiego punktu widzenia wielki książę moskiewski – Rzeczpospolita nie uznawała tytułu cara Rosji) Wasyl Szujski nie został zamordowany przez polskie oddziały, ale wydany Polakom przez samych Rosjan i wzięty do niewoli. 29 października 1611 roku złożył w Warszawie wraz z braćmi hołd królowi Zygmuntowi III Wazie, tzw. hołd moskiewski. Niecały miesiąc temu minęła okrągła, 400 rocznica tego wydarzenia, upamiętnionego kilkoma obrazami, m. in. autorstwa Jana Matejki.
Jak wynika z historii edycji, błędna informacja znajduje się we wspomnianym artykule od jego utworzenia, to jest od marca 2009 roku. Od tego czasu artykuł edytowało kilkanaście osób i żadna z nich nie zwróciła uwagi na ten błąd. Jak widać, wiedza historyczna na temat stosunków polsko-rosyjskich jest na zatrważająco niskim poziomie i to nawet wśród osób interesujących się historią na tyle, by stworzyć i edytować artykuł na temat Carstwa Rosyjskiego. Przynajmniej jeśli chodzi o wydarzenia wiążące się z jednym z największych militarnych triumfów Polski, jakim obiektywnie rzecz biorąc było zdobycie stolicy Rosji i wzięcie jej władcy do niewoli. A mogłoby się wydawać, że powinna być to wiedza tak powszechna, jak o bitwie pod Grunwaldem czy Wiedniem…

6 komentarzy do “Wikipedia: polskie oddziały zamordowały cara”

  1. ten-co-dosc-ma Says:

    Jacku, łatwo możesz poprawić ten błąd. Nie musisz nawet tworzyć konta na wikipedii – możesz to zrobić anonimowo. Jako redaktor plwiki serdecznie Cię do tego namawiam 🙂

  2. sierp Says:

    Może sam poprawisz? Ja nigdy nie redagowałem Wikipedii i nie wiem, czy mogę się tak wtrącić do czyjegoś artykułu. A nie chodzi o to, by poprawiono z powrotem na błąd…

  3. Piotr Błaszyński Says:

    @sierp: Jeżeli błąd jest bezdyskusyjny (a na taki wygląda, np. tu jest ok: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wasyl_IV_Szujski) to jak najbardziej. Taka jest idea wiki.

  4. inzynier Says:

    Skoro widzisz błąd to dlaczego go nie poprawiasz? Nie rozumiem takiego zachowania. Przecież wiedząc o błędzie i go poprawiając pomagasz innym i przyczyniasz się do wzrostu jakości Wikipedii.

  5. sierp Says:

    Widzę, że już ktoś to poprawił, ale poprawiona wersja oczekuje jeszcze na przejrzenie.

  6. pawel-l Says:

    Polska wikipedia niestety najgorzej prezentuje się w dziale ekonomii.
    Np. artykuł http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_kryzys jest tak tendencyjny, że szkoda słów.
    Jeśli ktoś miałby siłę i czas i np. przetłumaczył z wersji angielskiej to byłby duży plus.

Dodaj odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.