Archiwum z styczeń, 2009

Bunt nie przemija, bunt się ustatecznia…

niedziela, 25 stycznia, 2009

Wczoraj minęła 75 rocznica urodzin Stanisława Grochowiaka – dla mnie jednego z najwspanialszych polskich poetów, przedwcześnie zmarłego mistrza słowa, który moim zdaniem bardziej zasłużył na Nobla niż Miłosz czy Szymborska. Poniżej linki do kilku jego wybranych wierszy:
Święty Szymon Słupnik
Do S… (bunt nie przemija, bunt się ustatecznia – jak w moim przypadku 🙂 )
Franz Kafka
Po ciemku
Modlitwa
Pejzaż
Do pani
Armstrong – Kolumb Księżyca
Menuet
Można też posłuchać utworów Grochowiaka w formie śpiewanej, w wykonaniu Adama Andryszczyka.

Nosisz broń? Jesteś nieracjonalny!

wtorek, 20 stycznia, 2009

„Jeśli ktoś w biały dzień jadąc na spacer z rodziną zabiera ze sobą broń z ostrą amunicją, zachowuje się nieracjonalnie” – tak miał powiedzieć sędzia skazujący łódzkiego lekarza za zastrzelenie psa, który zaatakował jego własnego psa, w obecności jego bliskich. W to, że lekarz obawiał się o życie swoje i bliskich, sędzia nie uwierzył. Oprócz grzywny, lekarza ukarano przepadkiem pistoletu.
Jak rozumiem, zdaniem wyżej wymienionego sędziego racjonalne jest wyłącznie wychodzenie bez broni – no bo przecież nieracjonalną rzeczą jest przypuszczać, że w tak bezpiecznym kraju jak Polska ktoś albo coś może napaść na człowieka w biały dzień i do tego w towarzystwie rodziny. Jak wiadomo, napady zdarzają się tylko ciemną nocą i tylko jeśli ktoś spaceruje samotnie. A biegający bez smyczy i kagańca pies z całą pewnością nie jest chory na wściekliznę ani groźny dla ludzi, nawet jeśli zaatakuje innego psa…

Czy Polska jest państwem policyjnym?

niedziela, 18 stycznia, 2009

Michał Słysz, członek zarządu Investors TFI, postawił na swoim blogu pytanie: „Czy USA są państwem policyjnym?”. Analizując encyklopedyczne definicje państwa policyjnego („państwo policyjne to państwo, w którym system prawny lub praktyka działania aparatu państwowego pozbawia obywatela ochrony przed organami bezpieczeństwa publicznego, które w sposób nie kontrolowany mogą stosować środki represji (…) państwo policyjne sprawuje ścisłą kontrolę nad społecznym, politycznym i ekonomicznym życiem swoich obywateli. Doświadczają oni ograniczeń w przemieszczaniu się, wyrażaniu politycznych i innych poglądów, które są przedmiotem monitorowania przez państwowe służby”) oraz rozmaite aspekty rzeczywistości społecznej (kontrola prywatności w formie podsłuchów, gromadzenia danych telekomunikacyjnych i internetowych oraz monitoringu ulic; kampania propagandowa mająca na celu stworzenie atmosfery zagrożenia islamskim terroryzmem; szykanowanie obrońców praw człowieka i grup antywojennych; ograniczanie wolności gospodarczej) w Stanach doszedł do wniosku, że „jeśli USA nie są jeszcze państwem policyjnym, to szybko zmierzają w tym kierunku”.
Nie zamierzam tutaj rozważać poprawności wyciągniętego wniosku i dyskutować, czy przytaczane przez p. Słysza fakty pozwalają już zakwalifikować USA do państw policyjnych lub szybko zmierzających w tym kierunku, czy też jeszcze nie. Stwierdzam natomiast, że jeśli przyjąć taką kwalifikację w stosunku do tego państwa, to tym bardziej należy zakwalifikować tak Polskę.

Cytat roku?

piątek, 16 stycznia, 2009

„Czymże jest literackie wyobrażenie Frankensteina, czyli istoty powołanej do życia wbrew naturze, jak nie pierwowzorem in vitro?” – wypowiedź biskupa Tadeusza Pieronka w wywiadzie dla onet.pl.

Kogo zatrzymuje policja?

piątek, 16 stycznia, 2009

Demonstranci z Federacji Anarchistycznej protestujący na uniwersytecie w Poznaniu przeciwko atakowi Izraela na Gazę zostali fizycznie zaatakowani przez niezidentyfikowanego mężczyznę (zapis wideo można zobaczyć tutaj). Kogo zatrzymała policja? Oczywiście demonstrantów…

Dziś Trzech Króli :-)

wtorek, 6 stycznia, 2009

keyboard-ctrl-alt-del.jpg